суботу, 20 лютого 2021 р.

«Герої не вмирають»: від Майдану до державної політики пам’яті!

«Герої не вмирають!» – з цими словами в останню путь проводжали на Майдані Небесну сотню і дотепер прощаються із загиблими оборонцями України. Лік нинішніх оборонців української державності відкрила у січні-лютому 2014 року сотня звичайних українців – студентів, науковців, громадських активістів, підприємців. Взимку 2019 року Україна вшановуватиме цих перших загиблих учасників Революції гідності, і це буде нова традиція і нова політика пам’яті. Якою їй бути, у Києві 17 грудня говорили родини Героїв небесної сотні, урядовці, науковці, громадські активісти.  

«Небесна сотня – це перша кров і перші жертви російської агресії проти України». Нинішні, воєнні роки змістили акценти від подвигу Небесної сотні до щоденного подвигу оборонців України на Сході. Відповідь на питання, якою має бути політика пам’яті, спільно шукають держава і суспільство.


«Побиття студентів, штурми Майдану, перші жертви Революції гідності – це тоді був шок. А коли прийшла війна і чи не щодня ми отримуємо звістки про поранення або загибель українських воїнів, ми стали інакше, більш зважено, ставитись до категорій жертовності та пам’яті. Україна опинилась, сказати б, у геополітичній агресії.